اسلامشهر ملک
اسلامشهر ملک

ملکتان را با خیال راحت قولنامه کنید

در بخش وبلاگ سایت اسلامشهر هر بار به نکته ای می پردازیم. که ممکن است در زمینه خرید خانه برای شما مفید و کاربردی باشد. این مطلب نیز قصد داریم درباره یک شیوه معامله املاک صحبت کنیم. که اصطلاحا قولنامه نامیده می شود. احتمالا شما هم تا به حال درباره قولنامه کردن شنیده باشید. و یا حتی خودتان هم با این روش معاملاتی انجام داده باشید.

به طور کلی در ایران دو نوع معامله برای املاک مرسوم و رایج است. یکی از این روش ها سند زدن ، و دیگری قولنامه می باشد. خب واضح است که روش اول بسیار مطمئن تر و قطعی تر است. اما بسیاری از اوقات خریداران به خاطر قیمت کمتر و… تصمیم به انتخاب قولنامه کردن می گیرند. البته که این راه هم می تواند برای شما مانند سند زدن عمل کند به شرط اینکه با دقت و تیزبینی بالا اینکار را انجام دهید. و مطالعات خود را نیز در این زمینه بیشتر نمایید.

قولنامه

آگاهی و دقت کافی

همه ی ما با این موضوع آگاه هستیم که در انجام معاملات باید دقت کافی داشته باشیم تا مورد ضرر و آسیب واقع نشویم. البته اهمیت این نکته در زمینه خرید املاک چندین برابر می شود. چون معمولا مبالغ مورد معامله در زمینه املاک بسیار بیشتر از سایرین بوده و به تبع آن ضرر و خسارات هم چندین برابر می شوند.

معامله های قولنامه ای یکی از انواع معاملات املاک می باشد که در انجام دادن آن اما و اگر های بسیاری وجود دارد. در نتیجه بهتر است که با آگاهی کامل از زیر و بم این نوع معامله دست به انجام آن بزنید. به همین دلیل با کمک گرفتن از کارشناسان اسلامشهر ملک سعی در دادن اطلاعات مفید و کارامد به شما کاربران گرامی داریم . تا بتوانید معاملات قولنامه ای خود را با موفقیت کامل به اتمام برسانید.

قولنامه چیست؟

اولین پرسشی که به وجود می آید این است که در حقیقت قولنامه به چه معناست؟ گاهی دو نفر با تصمیم به بستن قرار دادی می گیرند، در حقیقت با اعلام رضایت خود نسبت به این قرار داد متعهد می شوند که به موارد ذکر شده عمل کنند و کسی خلاف تعهد نامه کاری انجام ندهد. اما در برخی اوقات افراد مایل به بستن قرار داد هستند اما همه ی شرایط ذکر شده را ندارند. مثلا مبلغی که باید از سمت خریدار پرداخت شود اماده نیست اما تا مدت زمان مشخصی فراهم خواهد شد. در این مورد و مواردی مانند آن دو طرف با هم قرار دادی می بندند که به آن وعده قرار داد ، پیش قرار داد یا به زبان عامیانه قولنامه گفته می شود.

سند قولنامه‌ای چیست و چه تفاوتی با سند شش‌دانگ دارد؟

این سند با یک سند عادی برابر می باشد. به معنای سندی است که توسط اداره ثتب اسناد تنظیم نشده و هنوز رسمی نیست. قولنامه در حقیقت نوشته ای است که با توافق خریدار و فروشنده ملک انجام می شود و توسط افرادی مانند مشاور املاک نوشته می شود. قولنامه باید به وسیله شخص سرشناس و معتبری تنظیم و امضا شود تا محکمه پسند باشد و از لحاظ قانونی مشکل و ایرادی نداشته باشد.

به این خاطر که سند قطعی برای خرید و فروش با اسناد قولنامه‌ ای نیست، این نوع از سندها دارای اعتبار کمتری نسبت به سند های رسمی و تگ ‌برگ یا شش‌ دانگ هستند. اگر می خواهید ملکی را به روش قولنامه ‌ای معامله نمایید، باید بدون تردید درباره وضعیت ملک تحقیق نمایید.

چگونه در مورد ملک مطمئن شویم؟

برای اینکه کاملا از وضعیت ملک مطمئن شوید می توانید از شهرداری استعلام تهیه کنید . گرفتن استعلام درباره املاک قولنامه ای از شهرداری منطقه شما را از این جهت مطمئن می نماید. که در هنگام خرید آن ملک سرتان کلاه نخواهد رفت.

همینطور گرفتن استعلام، اطلاعاتی را در رابطه با ملک مانند مقدار بدهی ملک، وضعیت تخریب و… در اختیار شما قرار خواهد گرفت. که این آمار مقدار اطمینان از خرید خانه قولنامه‌‌ ای را در بیشترین حالت ممکن و میزان ضرر و زیان‌‌های ناشی از آن را به کمترین مقدار ممکن می رساند. از طرفی با گرفتن استعلام می‌‌توانید. این نکته را هم متوجه شوید که آیا خانه در رهن، وثیقه و یا توقیف است یا نه.

امیدواریم مطالب و نکاتی که ذکر شد. قدمی مثبت و مفید در خرید ملک را برای شما به دنبال داشته باشد . و اگر قصد قولنامه کردن ملکی را دارید. با کمک گرفتن از این مطلب که برگرفته از تجربه و مهارت کارشناسان فروش ملک می باشد انتخاب و خریدی موفق را تجربه کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.