اسلامشهر ملک

معرفی شهر زیبای اسلامشهر

وبلاگ

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ 317 بازدید
اسلامشهر ملک

معرفی شهر زیبای اسلامشهر

یکی از پر اهمیت ترین شهر های استان تهران شهر اسلامشهر می باشد . که در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد مخصوصا افرادی که برای کار در مراکز دولتی به تهران مهاجرت کرده اند شده است . این شهر تاریخی و پرجمعیت حدود 5000 سال قدمت داشته و به طبع این قدمت بالا آثار تاریخی فراوانی در آن وجود دارد .

اسلامشهر به علت موفعیت جغرافیای و طبیعی ای که دارد . دارای زمین های کشاورزی و وجود رودخانه های پر آب از زمان های قدیم بسیار مورد توجه مردم بوده است .

در دوره های تاریخی پیش تر هم ، پادشاهان قاجار علاقه زیادی به این شهر داشتند . و از آن برای اقامت اردو های شاه استفاده می کردند . علاوه بر آب و هوای مناسب ، شهر اسلامشهر دارای بنا های مذهبی و آثار باستانی بسیاری می باشد . در ادامه به یکی از بخش های تاریخی این شهر اشاره می کنیم و معرفی آن ها می پردازیم.

مناطق گردشگری و باستانی

تپه مافین آباد شهر اسلامشهر

تپه ی مافین‌آباد

تپه مافین‌آباد یکی از تپه‌های باستانی و تاریخی اسلامشهر می باشد. که در حاشیه روستایی با همین نام مافین آباد واقع شده است. براساس تحقیقات و جست و جو های انجام شده و کاوش های باستان‌‌ شناسان قدمت این تپه به هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد می رسد. با توجه به این موضوع ، آثاری از دوران اسلامی هم از این تپه کشف شده اند. همچنین لازم به ذکر می باشد که ، این تپه باستانی که اهمیت بسیاری داشته است . و به شماره ی ثبت 2235 در تاریخ 1377/12/03 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این تپه ی تاریخی در بخش مرکزی شهر اسلامشهر واقع شده و در جنوب شهرک قائمیه قرار دارد.

 

تپه چیچکلو

تپه ی چیچکلو یکی دیگر از تپه های باستانی است که در شهر زیبای اسلامشهر قرار دارد . این تپه در دو کیلومتری جنوب روستای چیچکلو واقع شده است . و قدمت این اثر باستانی به دوران اسلامی بر می گردد . این تپه با قدمتی تاریخی و باستانی در فهرست آثار ملی ایران به شماره ثبت 10802 و در تاریخ 1382/11/02 ثبت شده است . تپه چیچکلو در بخش مرکزی شهر اسلامشهر و دهستان ده عباس واقع شده است .

تپه واوان شهر اسلامشهر

تپه واوان در روستایی با همین نام در بخش مرکزی شهر اسلامشهر واقع شده است. که قدمت تاریخی آن به دوره ی اشکانیان می‌رسد. این تپه باستانی به ثبت ملی رسیده است. تپه‌ های ده عباس، سفید گلدسته و نظام‌ آباد هم از تپه های باستانی دیگر این منطقه به حساب می آیند. که قدمتی تاریخی اسلامی دارند و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.